K liekom aj bez receptu

dostať sa k liekom

Elektronizácia zdravotníctva postupne nabieha a toto sú prvé novinky, s ktorými sa môžete od januára 2018 stretnúť:

  • Lieky, dietetické potraviny a zdravotnícke pomôcky lekár predpisuje elektronicky.
  • Papierový recept bude povinne vznikať už iba v niektorých prípadoch, ktoré určuje zákon (technické problémy pri odosielaní elektronického predpisu, predpis omamných látok, lieky schvaľované zdravotnou poisťovňou, zahraničný pacient, predpis od neambulujúcich lekárov alebo liek predpísaný počas návštevnej služby).
  • Ak si u lekára vyžiadate papierový recept, podľa zákona vám ho musí vytlačiť.  Na jednom recepte bude vždy len jeden liek s čiarovým kódom. V lekárni recept odovzdajte.
  • Ak pôjdete do lekárne bez papiera, svoje lieky dostanete po predložení preukazu poistenca alebo občianskeho preukazu, na základe rodného čísla. Alebo lekárnikovi ukážte svoj mobil. V priebehu januára do mobilnej aplikácie Dôvera doplníme elektronické recepty aj ich čiarové kódy. Lekáreň ich bude vedieť načítať tak ako z papierového receptu.

Elektronizácia ušetrí pacientom peniaze

Recepty, ktoré lekár vystavil elektronicky, sú už bez poplatku 0,17 eura. Z toho dôvodu nebudeme preplácať zvýšené náklady na tieto poplatky za recepty a poukazy vystavené od 1.1.2018. Zvýšené náklady, ktoré vám vznikli pred týmto termínom, si môžete ešte uplatniť v Elektronickej pobočke.

nový recept do lekárne

Kedy môže nastať problém?

Môžu nastať situácie, keď vám lekáreň odmietne vydať liek, resp. bude kontaktovať vášho lekára. Podľa stanoviska Národného centra zdravotníckych informácií, sa tak môže stať napríklad, ak:

–    údaje z papierového receptu nesedia s tými, ktoré lekárnik vidí vo svojom počítači
–    nenájde sa žiaden elektronický záznam po načítaní čiarového kódu
–    nebudete mať papierový recept a váš elektronický recept lekár riadne nepredpísal

Zhrnutie: Ako sa v lekárni dostanem po novom k liekom? Tu sú možnosti:

  1. Predložte papierový recept (s čiarovým kódom alebo bez neho).
  2. Preukážte sa preukazom poistenca. Lekárnik z neho zistí vaše rodné číslo a po jeho zadaní do softvéru mu informačný systém zobrazí vaše predpísané lieky.