Modré bobule plné tých najrôznejších vitamínov a minerálov. Poznáte aróniu?

arónia

V dnešnom svete ľudí stále viac zaujíma to, čo konzumujú a čo všetko robia pre svoje zdravie. Do módy sa vracajú opäť potraviny, resp. plody, ktoré naši predkovia konzumovali už oddávna. Patrí medzi ne aj stále viac používanejšia arónia.

Tmavomodré bobule arónie vyzerajú ako niečo medzi hroznom, trnkou, čučoriedkou a brusnicou. Majú svojskú sladko trpkú chuť a sú cenné na tie najrôznejšie zdraviu prospešné látky. Zvyknú rásť na malých stromoch a kríkoch v zhlukoch a obľubujú chladnejšie poveternostné podmienky.

arónia bobule

Cenné bohatstvo ukryté v malých bobuliach

Arónia patrí k tým najlepším antioxidantom. Okrem týchto látok obsahuje tiež množstvo vitamínov a minerálov. Spomenieme napríklad vitamín A, E, C, kyselinu listovú, draslík, mangán a železo.

Je vedecky dokázané, že práve vďaka antioxidantom sa dokáže ľudské telo chrániť pred mnohými degeneratívnymi ochoreniami, napríklad pred rakovinou, srdcovými chorobami a rôznymi civilizačnými chorobami. Antioxidanty patria medzi kľúčové faktory, ktoré spomaľujú starnutie, pomáhajú dodávať pokožke elasticitu, chrániť ju pred rôznymi zdraviu škodlivými faktormi, akými sú ultrafialové žiarenie slnka, znečistené ovzdušie a následná tvorba škodlivých radikálov.

Účinky pre zdravie

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že práve vďaka spomínaným antioxidantom a ďalším vitamínom a minerálom, sú bobule arónie dobrým pomocníkom nielen pri prevencii, ale aj pri liečbe tých najrôznejších ochorení a zdravotných problémoch. Ide napríklad o zníženie krvného tlaku, posilnenie ciev, podpora močového ústrojenstva, liečba tráviaceho traktu, pomoc pri protizápalových ochoreniach, posila pre celkový imunitný systém a mnoho iného.

Použitie

Zrelé a čerstvé bobule sa zvyknú používať ako bežné ovocie na džem, na zaváranie, na výrobu štiav, sirupov a vína a na výrobu rôznych vitamínových doplnkov. Nájdete ich dokonca aj sušené, podobné hrozienkam, z ktorých si môžete urobiť okrem bežnej konzumácie aj výborný čaj plný antioxidantov.

sušena arónia

Bobule arónie patria k veľmi cenným prírodným doplnkom pre naše zdravie. Podporte svoju imunitu práve vďaka týmto malým bobuliam, ktoré sú plné tých najlepších zdraviu prospešných látok pre ľudský organizmus.