SOS pre imunitu. Pomoc hľadaj doma

podpora pre imunitu

Kým príroda v zime oddychuje, aby sa na jar prebrala k životu plná sily, pre ľudský organizmus a imunitný systém je toto obdobie zaťažkávacou skúškou. Nízke teploty, vysoká vlhkosť vzduchu, málo pohybu, slnka a pramálo vitamínov. Pomoc je však bližšie, než by sme čakali.

Stalo sa zvykom, že s nástupom zimy bežíme do lekárne urobiť dôležitý nákup, pretože imunita volá SOS – potrebujem pomoc a podporu. Kto nechce zimu prekýchať a preležať v posteli, volanie poslúchne a dá si záležať na dostatočnom prísune vitamínov, minerálov a stopových prvkov.

A tu sa dostávame ku koreňu veci. Kým farmaceuti a chemici tvrdia, že organizmu je jedno, v akej forme vitamíny dostane, či sú v jedle alebo sú to vyrobené preparáty, odborníci na výživu tvrdia, že to jedno nie je.

Neodvážime sa to rozseknúť, iba skúsime počúvnuť obyčajný sedliacky rozum, ktorý hovorí, že pravda zvyčajne býva niekde uprostred. Keď jeme všetko, čo treba a chýbajúce zložky doplníme doplnkami výživy, robíme najlepšie ako sa dá.

Exotika v nevýhode

Výživa významne ovplyvňuje imunitnú ochranu. Ak v jedle dlhodobo postrádame niektoré minerálne látky či vitamíny, znižuje sa naša odolnosť a náchylnosť na infekcie stúpa. Dobrá imunita však závisí od sezónneho jedálneho lístka, ktorý prepája organizmus s jeho okolím. Z prírody máme v každom ročnom období práve to, čo naše telo potrebuje – dostatok vitamínov, minerálov a živín.

Naopak exotické ovocie ako citrusy či kiwi, ktoré kupujeme s úmyslom posilniť sa vitamínom C, nepotrebujeme až tak, ako si myslíme. Môžu byť spestrením nášho jedálnička, no nie hlavným zdrojo vitamínov. Na to máme domáce, sezónne potraviny.

Smradľavá sláva

Ako antibiotiká nám preventívne dobre poslúžia cibuľa a cesnak. Žiadna iná zelenina sa im nevyrovná v schopnosti bojovať s vírusmi a baktériami. S dávkovaním to však netreba preháňať, aby naše zdravie „nebolo cítiť“ široko ďaleko. Bohato stačí, ak cibuľu a cesnak využívame pri varení typických slovenských pokrmov, prípadne si varíme cibuľový čaj.

podporiť imunitu

Víťazom je céčko

Každý jeden vitamín je pre správne fungovanie organizmu dôležitý, pretože má na starosti niečo iné. V zimnom období je pre nás dôležité najmä „Céčko“.

Najviac ho však nenájdete v už spomínaných citrusoch, ktoré sa oberajú ešte nedozreté, aby cestou k spotrebiteľovi nezhnili, ale v kapuste! Áno, naša obyčajná zelená alebo červená kapusta je to najlepšie, čo môžete telu naservírovať. Keď je nakladaná, má ešte extra bonus.

Kyslá kapusta má v sebe baktérie mliečneho kvasenia – probiotiká, ktoré v žalúdku a črevách produkujú prírodné antibiotiká. Tie vedia zatočiť s vírusmi a baktériami, produkujú zlúčeniny obmedzujúce množenie kvasiniek a syntetizujú vitamíny skupiny B, ktoré sú nevyhnutné pre tvorbu niektorých protilátok.

Ďalšími významnými domácimi zdrojmi vitamínu C sú napríklad aj šípky.

A sme doma

V jedálničku by nemala chýbať ani čerstvá zelená zložka. Petržlenová vňať bez problémov vydrží vonku aj tuhé zimy. Žerucha sa dá pohodlne vypestovať v kvetináči. Zelené petržlenové byľky zasa získame tak, že odrezaný vršok petržlenu necháme tróniť vo vode.

Podobne môžeme nechať naklíčiť aj obilie. Všetko sú to významné zdroje vitamínov a navyše obsahujú flavonoidy – známe vďaka antioxidačným účinkom.

Hráči z lesa

Nemenovali sme však ešte jedného veľmi dobrého hráča v tíme obranyschopnosti – huby.

„Obsahujú beta glucan, ktorý, ako je známe z množstva výskumov, štúdií aj praktického používania, je schopný optimalizovať imunitný systém,“

vysvetľuje Adrián Doboly z biotechnologickej spoločnosti NATURES.

Už v 60-tych rokoch minulého storočia sa robili viaceré štúdie, ktoré potvrdili protirakovinové účinky rôznych druhov húb. Beta glucan sa osvedčil u ľudí s častým výskytom infekčných ochorení, s alergiami a oslabenou imunitou.

Významným zdrojom beta glucanu u nás je napríklad hliva ustricovitá. Kto si z nej však neurobil zásoby na zimu, lebo nevedel, aká je užitočná, nemusí čakať do ďalšej sezóny.

Výživové doplnky z lekárne sú na to, aby sme nimi doplnili to, čo potrebujeme a nemáme. Ale aby sme ostali verní lokálnym produktom, treba žiadať výrobky, ktoré sú z hlivy vypestovanej na Slovensku alebo v blízkom okolí. Určite také zoženiete.