Srdce máte len jedno: Chráňte si ho!

Srdcové ochorenia patria k najhlavnejším príčinám smrti, no aj napriek tomu sa zdá, že zdravie nášho srdca neustále podceňujeme a nevenujeme mu dostatočnú starostlivosť. Pritom to nie je nič zložité!

Stačí niekoľko malých zmien v životnom štýle a riziko, že práve vás postihne vážna srdcové ochorenie, bude hneď o niečo nižšia. A to bez debát stojí za to. Tak na čo sa teda treba zamerať?

ekg na srdce

Už zrejme každý vie, že by sa mal vyhýbať nezdravým sladkým a tučný jedlám, takže toto pravidlo netreba nejako zoširoka rozoberať. Jednoducho, všetko, čo zjeme, sa nám nejakým spôsobom vráti. Významný vplyv na zdravie srdca má podľa americkej štúdie podiel vlákniny v strave.

Pohyb má v zdravom životnom štýle a prevencii pred kardiovaskulárnymi ochoreniami nenahraditeľný význam. Stačí sa venovať nejakej pohybovej aktivite 30 minút denne a znížite nebezpečenstvo srdcového ochorenia. Nemusíte si pre šport vyhradiť celú polhodinu, pokojne si tento čas rozdeľte na dve či tri časti.

Prevencia, prevencia a ešte raz prevencia

Využívate možnosť preventívnych prehliadok u svojho praktického lekára? Kedy ste naposledy absolvovali meranie krvného tlaku?

Mnohí ľudia totiž ani netušia, že trpia vysokým krvným tlakom. Ten sa totiž navonok nijak zvlášť neprejavuje, no jeho dôsledok sú pre organizmus veľmi vážne. Zistite si teda, či netrápi hypertenzia aj vás.

zdravé srdce

Pravidelnými preventívnymi prehliadkami sa často vyhnete väčším problémom. Ak sa niečo vášmu praktickému lekárovi nebude zdať, pošle vás k špecialistom. U nich EKG prístroje odhalia, ako vaše srdce funguje, a kde je problém.

Informujte sa

Viete, ako sa napríklad spozná infarkt myokardu, ako pomôcť niekomu, koho práve postihol a podobne? Nepodceňujte vzdelávanie v tejto oblasti. Nikdy neviete, kedy sa vám takéto vedomosti budú hodiť. Môžete zachrániť život sebe alebo niekomu druhému.