V tomto ročnom období je najviac úrazov

v nemocnici

Leto sa pre mnohých spája s dovolenkou, pobytom pri mori či aktívne stráveným časom s rodinou. Letná sezóna však takisto prináša i viacero nástrah, ktoré sa môžu skončiť pobytom v nemocnici.

Aj leto má svoju odvrátenú stránku. Je to obdobie najčastejšieho výskytu úrazov, črevných a infekčných chorôb.

„Podľa našich štatistík je obdobie letných prázdnin a dovoleniek z pohľadu zdravia naozaj najrizikovejšie,“

pritakáva aj Monika Poracká, produktová manažérka poisťovne Aegon. Čím to je? O slovo sa hlási niekoľko faktorov.

Po prvé teplo, ktoré nás otupuje, v dôsledku čoho máme zníženú pozornosť. Teplo vplýva aj na trvanlivosť a kvalitu potravín, kazia sa oveľa rýchlejšie. Po druhé je to zvýšená športová aktivita. V lete často podnikáme veci, na ktoré inokedy nemáme čas. Chodíme na túry, zliezame skaly, bicyklujeme sa, plávame, potápame sa…

Bez skúseností a kondičky sú to do istej miery rizikové aktivity. Samostatnou kapitolou je alkohol. V horúčave dobre padne chladený vínny strek či pivo, no zároveň platí, že keď je teplo, alkohol rýchlejšie „udrie“ do hlavy, zníži pozornosť, pod jeho vplyvom zle odhadneme situáciu, preceníme sa… Ešte sme nespomenuli prázdninujúce deti, ktoré podnikajú rôzne dobrodružstvá.

K dosiaľ vymenovanému treba ešte pripočítať dovolenky v zahraničí, teda v krajinách s inými jedlami, inou úrovňou hygieny a s inými mikroorganizmami, než sme zvyknutí doma.

Nikto, samozrejme, netúži po tom, aby strávil leto v nemocnici, no keď sa tak stane, prežíva nepríjemnosť intenzívnejšie, než keby ho postihla, povedzme, na jeseň alebo v zime.